Skip links

Milleks meile pesupähklid (seebipähklid) Indiast?

Olen pesupähkleid kasutanud pikalt – 10 aastat kindlasti. Ajast, mil neid ökopoodides müüma hakati.

Möödunud sügisel sattusin lugema kirjutist kuidas seebipähklid on Euroopas üha populaarsemaks muutunud. Kasvav nõudlus on kaasa toonud seebipähklite ulatusliku ekspordi, mis omakorda on muutnud seebipähklid paljude põliselanike jaoks liiga kalliks. 

Selle asemel kasutavad nad keemilisi puhastusvahendeid, mis toovad omakorda kaasa vee saastamise, mis on Indias juba murettekitav teema. Kõigele lisaks tuleb neid pähkleid vedada üle maailma, jättes suure süsinikjalajälje.

Imestan, kuidas olen kõik need aastad sellele kaasa aidanud ja ei ole mõelnud suuremalt. Mitte, et pesupähklitel midagi viga oleks, vastupidi see on suurepärane alternatiiv keemilisele pesuvahendile.

Milleks meile pesupähklid Indiast kui meil kodus kasvab harilik hobukastan?

Hobukastanid kuuluvad samasse perekonda kuhu seebipähklidki ja kus on veel umbes 2000 teist liiki. Ka meil kasvab mitmeid taimi, mida seebina saab kasutada – neist kõige tuntum on tõenäoliselt seebilill.

Lill kasvab paljudes vanades taluaedades, vahel ka metsikult, mida nähes saab aru, et tegu on mahajäetud talukohaga. Käisin suvel oma seebilille ümber ning kasutasin lehti ja õisi, aga juurte kallale ei raatsinud minna, et talvevarusid koguda. 

Milliseid pesemise võimalusi meie loodus veel pakub on juba järgmine põnev teekond.

Oma talvevarudeks korjasin seekord kastanimune, mis on bioloogiline pesuvahend, milles sisalduv aine saponiin toimib seebina ja kasutamine on sarnane paljudele tuntud pesupähklitele. Kastani viljadest saab teha vedelseepi, millega sobib pesta juukseid ja ihu, lemmikloomi, nõusid ning mida saab kasutada ka nõudepesumasinas. See puhastab ka kuld- ja hõbeehteid. 

Kastanite kasutamiseks on mitu võimalust:

Kasuta kohe tooreid kastaneid 

Purusta kastanid, kasutades selleks nuga, haamrit, riivi või blenderit. Pane purki purustatud kastaneid ning kalla peale kuuma vett. Lase tõmmisel seista 10 minutit või järgmise päevani. Mida peenemaks kastanid said, seda vähem läheb aega saponiini eraldumiseks. 

Vesi muutub kollaseks ja paksuks. Purki loksutades tekib saponiinist vaht. Kasutamiseks kurna puru välja ning tagasta loodusele, et need komposteeruksid. Vedelikku kasuta nagu tavaliselt vedelat pesuainet. Ülejääki saad hoida külmkapis 5-6 päeva.

Talvevarudeks parim võimalus on kuivatamine

Kastanimunad uhu veega puhtaks ja purusta: mida peenemad, seda parem. Kuivades kaotavad kastanid pea pool oma esialgsest kaalust. Kuivata ahjus, saunalaval, toidukuivatis või mõnel muul viisil. Säilita riidest kotis, klaaspurgis, plekkpurgis päikesevalguse eest kaitstult ja kuivas kohas. Kasuta samamoodi, kui tooreid kastaneid.

Tarvita keedetult

Keeda kastanipuru (toorelt või kuivatatult) 15-30 minutit. Kurna puru välja ja kasuta vedela pesuseebina. Võid puru keema panna ka väikeses riidest kotikeses. Keetes suurema koguse, on mugav keedus kuubikutena külmutada ning vajadusel sulatada ja kasutada.

Juukse- ja ihupesu

Valmista kastanitest tõmmis endale meelepärasel viisil. Kurna puru ja kasuta vedelat pesuseepi. Juukseid on mugav pesta pesukausis. Loputa puhta veega, võid lisada loputusveele ka olenevalt aastaajast nõgeseid, kaselehti jne. 

Tõmmis ei vahuta nagu harjumuspäraselt keemiline šampoon. Anna juustele ja peanahale aega uue pesuvahendiga harjumiseks.

Pesupesemine

Kasuta kastanitest tehtud tõmmist ehk vedelat pesuseepi. Sobib nii valge kui värvilise pesu pesemiseks, käsitsi kui ka masinaga pesemiseks temperatuurivahemikus 30-90°C. 

Villase ja siidise pesu pesemiseks ideaalne – villased riided jäävad eriti pehmed ja kohevad. Pesuaine hakkab eralduma 30 kraadi juures. Kastanitega pesemisel ei ole vaja kasutada pesuloputusvahendit. 

Tõrksaid plekke kastanid nad välja ei pese, aga seda ei tee ka agressiivne keemiline pesupulber – ikka tuleb plekieemaldusvahend appi võtta. Parim plekieemaldaja on sapiseep. Sapiseebi aktiivseks toimeaineks on lisaks seebile veel härjasapp, mis eemaldab vere, rasva, muru, marja, kohvi ja orgaanilised plekid.

Sobib ka allergikutele ja beebiriietele, kuna kastaneid pole pritsitud pestitsiidide ega mürkainetega. Pesu lõhnab nagu loodus. Kõige parema lõhna saad pesule õues ja päikese käes kuivatades.

Tõmmise valmistamine

Pehmele ja keskmiselt karedale veele lisa ca 5-7g kuivatatud kastanipuru (6 värsket kastanimuna) + klaasitäis vett.

Kareda vee puhul ca 10g kuivatatud kastanipuru (10 värsket kastanimuna) + klaasitäis vett. Võid lisada pisut soodat.

Kange tõmmise valmistamine oleneb mitmest tegurist: kui mustad on sinu riided, kas pesed sooja või külma veega, kui suured on sinu kastanitükid, kui kare on vesi jne. Kindlat ühtset retseptisoovitust on raske anda. Proovi ja katseta – nii leiad endale parima lahenduse.

Mustema pesu korral kasuta rohkem kastaneid, lisa 2 spl pesusoodat, natuke rohkem söögisoodat või kasuta pesemisel kõrgemat temperatuuri.

Isiklikult ei soovita pesumasinasse kotikesse või soki sisse kastanipuru panemist (nagu pannakse pesupähkleid). Ükskõik millist kotikest või sokki olen kasutanud, ikkagi kaovad tükikesed aeg-ajalt masinasse laiali. Kuna minu kastanitest jäävad pärast kuivatamist alles väikesed laastud, siis pesumasinale on parem, kui nad seal ei rända. Parem karta kui kahetseda.

Vanarahvas on kastanimunasid kasutanud nii koide vastu kui ka liigesepõletike raviks. Hobukastani energia mõjutab nii südant kui vereringet, kesknärvisüsteemi, selgroogu, õlavööd ja käsi. Aitab jõuda seisundini, kus tunneme end sisemiselt ja väliselt rahulolevana. Ehk seepärast armastamegi sügisel mõned taskusse pista?

Kirjandusest olen leidnud veel huvitavaid kasutusvõimalusi:

  1. kastanitõmmise lahusega pritsides saab lahti lehetäidest
  2. kastanitõmmist kasutatakse ka peatäide hävitamiseks
  3. sääsed ei ründa,kui kastanitõmmisega ihu ja riideid pesta
  4. psoriaasi ja ekseemi all kannatavate inimeste vaevused vähenevad või kaovad sootuks, kui riiete ja ihupesuks kasutada kastanitõmmist.
Loe ka: Kuidas kasutada hobukastanit kodu puhastamiseks ja nahahoolduseks?

 

Vaata toodeid: