Skip links

6,5 miljonit tonni köögipaberit aastas: võtan – kasutan – viskan ära ?!

 

Paberrätikute kasutamine on muutunud paljudele meist igapäevaseks ja loomulikuks. Me kasutame neid paljudel juhtudel : maha voolanud vedeliku kuivatamiseks, mustuse pühkimiseks ja pindade puhastamisel, käte pühkimiseks, taskurätikuks jne. Kuid nende ühekordsete paberitoodete teisele poolele mõeldakse harva.

Võib -olla te ei teadnud , et igal aastal visatakse maailmas ära 254 miljonit tonni paberrätikuid. Need faktid ja arvud aitavad mõista, kui sõltuvad oleme toodetest, mida kasutatakse ainult üks kord ja seejärel visatakse. See on murettekitav, ja on viimane aeg hakata endalt küsima küsimusi:

  • Kuhu need lõpuks jõuavad?
  • Kas neid saab ringlusse võtta?
  • Kas need on keskkonnale kahjulikud?

Täna on muutunud normiks – võtan, kasutan, viskan, kuid see ei peaks nii olema.

Uuringud näitavad, et leibkonnad kogu maailmas kasutavad hinnanguliselt aastas 6,5 miljonit tonni köögipaberit. Kuigi osa neist kompostitakse või taaskasutatakse, satub enamik neist siiski prügilasse.

Lisaks paberrätikute kasutamisel tekkivale hämmastavale hulgale jäätmetele, on vajalik nende tootmiseks ka puude raiumine ja palju vett.

Tegelikult on paberrätikutele nii palju keskkonnasõbralikke alternatiive, see on palju lihtsam ja taskukohasem vahetus, kui oskate arvata. Pole olemas põhjust, miks peaksite ühekordseid paberrätikuid kasutama.

Olete kindlasti ka kuulnud vastuväidetest, et korduvkasutatavad rätikud ei ole palju paremad kui paberrätikud, kuna peate neid tihti pesema, kulutades selleks vett ja energiat. Kuid see argument ei võta arvesse kõiki muid paberrätikute tootmiseks kasutatud ressursse. Mõned näited, millele te pole ehk mõelnud:

üks paberrätikute rulli tootmine vajab:

  • ca. 19 liitrit vett
  • hulgaliselt puid, ainuüksi Suurbritannias võetakse paberimassi tootmiseks maha seitse miljonit puud.
  • kemikaale paberi töötlemiseks ja pleegitamiseks
  • foksiilkütustest valmistatud plastpakendeid rullide pakkimiseks
  • energiat, ehk rohkem fossiilkütuseid, masinate töös hoidmiseks alates metsa raiumisest kuni valmistooteni
  • toorainet ja valmistoodangut vedavad veokid eraldavad omakorda atmosfääri ka süsinikku.

Kõige olulisem tegur on see, et paberrätikuid ei saa ringlusse võtta, ehk kui te neid komposti ei pane, mida enamik inimesi ei tee, jõuavad nad otse prügilasse.

Siin on mõned keskkonnasõbralikud alternatiivid paberrätikutele:

Rätikurull:

valmistatud puuvillasest flanellist, lõputult korduvkasutatav, asendab tuhandeid paberrätikuid, masinpestav. Osta siit:Rätikurull (flanellist)

Linavildist nõudepesunuustik, linavildist puhastuslapp:

valmistatud linavildist ja linasest kangast, vastupidav, imav ja kiiresti kuivav, komposteeritav kodustes tingimustes. Osta siit: Puhastuslapp linavildist ja Nõudepesunuustik linavildist

Leave a comment