Skip links

Kõik, mida pead teadma hobukastanitest

Sügis on saagikoristuse aeg. Kapsad, kaalid keldrisse, tomatid purkidesse ja vili salve. Nüüdsest peaks sinu saagikoristuse hulka kuuluma ka kastanite varumine, et tunneksid end mugavalt, kuni järgmise sügiseni.

Lastele on kõige suuremaks eeskuju nende ema: kastanite korjamine on lõbus tegevus, mille käigus saad selgitada palju uusi teemasid.

Kas oled valmis pesupesemisvahendit maast korjama?

Hobukastani universaalne puhastusvahend kodus: 0% süsinikdioksiidi heiteid, 0% pakendeid, 0% raisatud raha, 100% looduslik ja komposteeruv!

Sa ei vaja enam mitut puhastusvahendit: kastanitõmmisega saad pesta juukseid ja keha, pesu ja vannitoa seinu, lemmikloomi ja kraanikaussi.

Kastanipuu on suur ja võimas täis energiat – läikivad kastanimunad on maagilised ja kutsuvad.

Minu suurepärasest kogemusest – alternatiivist pesupähklitele – on möödunud aastaring!

Eelmise aasta sügisel oli üks minu eesmärkidest loobuda koduses majapidamises pesupähklite kasutamisest, asendades need hobukastanitega. Jah, need on need samad kastanipuud mis kasvavad meil tagahoovides või ääristavad linnatänavaid ja parke. 

Põhjus, miks allapotsatavad kastanimunad, nagu ka pesupähklid, toimivad pesuseebina, peitub selles, et mõlemad sisaldavad saponiine, mis on looduslikud pindaktiivsed ained, mida puu kasutab kahjurite tõrjumiseks. Ladina keelne seebitaoline looduslik ühend sapo tähendab seepi.

Olles seebipähkleid kasutanud pikka aega, olen üsna kindel, et tean enamikku nende kasutamise plusse ja miinuseid. Aga nüüd, kui kasutan pesemiseks ja puhastamiseks hoopis tagaaiast kastanimune, võin üsna kindlalt öelda, et eelistan neid pesupähklitele.

5 põhjust, miks kasutada oma kodus puhastusvahendina kastanimune

1. Ma saan neid kohapealt, see on piirkondlik alternatiiv

See on tohutu eelis. Kõike, mida ma ise koguda saan, eriti kui see on raisatud ressurss, siis ma kasutan seda rõõmu ja hea meelega. Hobukastanid on meil hõlpsasti kättesaadavad ja täiesti tasuta. Tõenäoliselt võite kastaneid korjata oma jalutuskäigul, mis tähendab olematut süsinikujälge. See on nii kohalik ja nii jäätmeteta kui üldse võimalik.

2. Nad pesevad palju paremini kui seebipähklid

Ärge saage valesti aru, ka seebipähklid pesevad korralikult sinu riideid, kuid ma ei ole kogenud, et need oleksid paremad, kui kastanimunad. Kuid kui teil on tõeliselt määrdunud ja higised riided,pesevad kastanimunad isegi paremini.

3. Riided lõhnavad paremini

Seebipähklitega peate olema väga ettevaatlik, et lasta neil pesukordade vahel kuivada. Kuna pähkleid saate umbes 3–4 korda uuesti kasutada, peate laskma neil kuivada, muidu jääb riietesse vananenud, peaaegu hallitanud lõhn. 

Conkers on partii (või päeva kohta) ainult üks kasutus, nii et mul pole seda probleemi.

4. Raha

Kastanimune korjad ju maast. Ilma rahata!

5. Valge pesu pesemine

Kõigi looduslike pesemisviiside korral tuleks kõvale veele alati lisada ökoloogilist veepehmendajat. Valge pesu jaoks soovitan pesupulbri sahtlisse 1 spl pesusoodat. See tagab, et pesu ei muutu halliks.

Lisaks

Kui kaua saab hobukastaneid säilitada?

Olen neid nüüdseks kasutanud pea 12 kuud, kuid ma ei plaani neid kauem kui aasta hoida ega ka kasutada. Sügisel, kui kastanimunad on valminud, korjan uue saagi, mida kasutan järgmise sügiseni. Tõenäoliselt saab neid kasutada ka kauem kui aasta. 

Sügisel lehtede sahin ja kastanite korjamine on niivõrd rahustav kogemus, et teen seda igal sügisel uuesti.

Kas neile saab lisada aroomi?

Jah, kastanitele võid lisada eeterlikke õlisid. Lisa neli kuni viis tilka meelepärast eeterlikku õli pesumasinasse. Minu lemmikõlid, mida lisada on teepuu, lavendel, mänd või sidrun.

Kui hästi nad plekkidega hakkama saavad?

Väga hästi! Siiani olen rohu- ja mudaplekkidega ilusti hakkama saanud. Ainus kord, kui mul on probleeme olnud, oli kuivanud vereplekiga taskurätikul. Lasin verel taskurätikul tahtlikult kuivada, et saaksin testida ja näha, kui tõhusalt kastanid pesevad. 

Leidsin, et kui lasin plekkidel kümme kuni viisteist minutit kastanitõmmises liguneda, võisin vereplekke kergelt hõõruda ja need kadusid! Siis viskasin rätiku pesumasinasse ja pesutsükli lõppedes olid plekid kadunud.

Tugevate plekkide korral soovitan riideid enne pesemist leotada tõmmiselises vees. Kui ma ei viitsi seda teha, siis lihtsalt hõõrun sapiseebiga enne pesemist. Suurepärane plekieemaldaja on ka pesusooda. Lisan seda pesupulbri sahtlisse või segades see veega pastaks, määrin plekile enne pesumasinasse panemist.

Kui palju on vaja kastaneid üheks pesukorraks?

Kui oled oma kastanid peeneks purustanud, siis vajad umbes supilusikatäit kastanipuru. Kui oled need lihtsalt suuremateks tükkideks purustanud, on vaja väikest peotäit, mida pead pikemalt leotama (ca 3 tundi).

Kui palju vajad kastaneid, et aasta varudega hakkama saada?

Eelmisel sügisel kogusin neid umbes kakssada, mis on mul üsna kindel, et mind jätkub vähemalt juuni-juulini. Ideaalis tahan järgmisel aastal koguda nii palju, et saaksite täita videopildis nähtud pesuvormi – kokku umbes üks või kaks kilo ehk umbes 400 kastanimuna.

Kui tihti peate kastanipuru välja vahetama?

Kui mul on suur pesupäev, siis pesen mitu masinatäit päeva jooksul. Päeva jooksul kasutan uuesti samu kastaneid, mida kasutasin juba esimese masinatäie jaoks. Olen tähele pannud, et teine partii on esimesest rohkem vahusem. Kui aga pesen päevas ühe masinatäie, siis kasutan uusi kastaneid ja viskan vana komposti.

Kas kastanite kasutamine rikub mu pesumasina ära?

Ei, kindlasti mitte. Kastani pesuvahend on poest ostetud toodetega võrreldes vähem agressiivsem ja tegelikult ei pane sa pesumasinnasse ju kastaneid, vaid kastanitest tehtud tõmmist.

Kuidas kastaneid saab säilitada?

Purustatud ja kuivatatud kastaneid hoia riidest kotis, klaas- või plekkpurgis.

Kas ma saan korraga valmistada suure partii vedelat kastani pesuvahendit?

Vedelat kastani pesuvahendit saate hoida külmkapis kuni nädala, kuid pärast seda see rikneb. Ja ausalt öeldes pole suure partii ettevalmistamisel mingit eelist. Kui olete kastanid kuivatanud, säilivad need suurepäraselt. 

Sooja või kuuma vee valamine võtab aega vaid minut. Kui see on teie jaoks liiga aeganõudev, võite kuivatatud kastani panna soki sisse ja pesumasinasse visata. Ärge unustage siiski enne sokile sõlm siduda.

Millist blenderit kastanite hakkimiseks kasutada?

Kui kavatsete kastaneid hakkida, peate kindlasti kasutama võimast blenderit. Kui teil seda pole, minge lihtsalt vanamoodsat teed ja lõigake kastan noaga neljaks.

Kas ma saan neid kuivatamise asemel külmutada?

Tehniliselt jah, kuid nende kuivatamine on keskkonnasõbralikum, sest

 1. nende külmutamine ja sügavkülmas hoidmine võtab palju energiat
 2. kui valate külmutatud kastanitele kuuma vett, jahutavad külmutatud kastanid kuuma vee, mis tähendab, et raiskate energiat
Millist temperatuuri kasutada masinaga pestes?

Olen tähele pannud, et need kastanid töötavad paremini kõrgemal kuumusel, kuid pesevad hästi ka madalamate kraadidega. Külma veega saponiin ei eraldu.

Miks kastanimunad pesevad?

Seebipähklid ja kastanid sisaldavad mõlemad looduslikult saponiine, seebitaolist keemilist ühendit (sapo tähendab ladina keeles seepi). Saponiinid on taimse päritoluga glükosiidse olemusega seebitaolised pindaktiivsed ained, mis panevad vesilahuse vahutama. See on looduslik detergent, mis eemaldab rõivastelt rasva ja mustuse. 

Esimene saponiin eraldati 1811. aastal harilikust seebilillest (Saponaria officinalis), mis on ka meil kasvav kaunis ja vähenõudlik püsik.

Järgmiseks hommikuks on vesi muutunud paksuks ja kollakaks. Kasutage seda lihtsalt nagu vedelat pesuvahendit. See teeb oma töö – pesu on puhas ja täiesti lõhnatu. Kui eelistate kindlat lõhna, võite kasutada lavendliõli või mõnda muud eeterlikku õli. Seda pesuvahendit saate külmkapis hoida kuni nädala. Peale kasutamist saad jäägid visata komposti.

Kui elate kareda veega piirkonnas, võite lisada tilga valget äädikat

Kuidas kasutada?

 • Üheks pesukorraks vajad 1-2 spl kuivatatud kastanipuru (8-16 g). Tooreid kastaneid kasutades võta 5-6 kastanimuna. Kuivatades kaotavad kastanimunad pea poole oma algsest kaalust – kuivatades 1 kg tooreid kastaneid, saad 0,5 kg kuivatatud kastaneid.
 • Mida väiksemaks kastanid purustad, seda kiiremini saponiinid vees lahustuvad. Nii et kui hakite, siis võimalikult peeneks.

Kuidas valmistada kastanitest pesuseepi?

 • Purusta kastanid blenderis peeneks puruks. Kalla peale keevat vett ning oota 10 minutit.
 • Purustades kastanid neljaks, leota neid terve öö. Ära unusta oma segu filtreerida.
 • Ma ei koori kastaneid, kuid kui soovite pesta lumivalget pesu, võiksite seda kaaluda. Ma arvan, et koor ei määri valgeid kangaid.
 • Kastaneid saate purustada ja kuivatada (võib ka vastupidi, ent see on tegelikult keerulisem)
 • Tükeldatud ja kuivatatud kastaneid saab hoida purgis või riidest kotis.
 • Hakitud kastani võid panna otse pesumasinasse ka riidest kotikesega, kuid veendu, et sõlm oleks tugev ja puru pesumasinas rändama ei pääseks. Isiklike kogemuste põhjal on puru aeg-ajalt ikkagi kotist välja pääsenud.

1. samm: hobukastani pulbri valmistamine

 1. Hobukastaneid korja varasügisel.
 2. Pane peotäis hobukastaneid köögirätikusse ja peksa neid haamriga kõvasti, et need läheksid väiksemateks tükkideks. Teise võimalusena lõika kastanid oma lõikelaual kööginoaga suurteks tükkideks.
 3. Jahvata peeneteralises võimsas blenderis.
 4. Pane tükid küpsetusplaadile ja kuivata päikesepaistelisel päeval õues, saunalaval või madalal kuumusel ahjus. Kestus varieerub, kuid arvesta vähemalt ühe päeva päikese käes või 8 tundi ahjus. 1 kg toorest kastanist saad umbes pool kg kuivatatud kastaneid. Hoia laste ja lemmikloomade käeulatusest eemal!
 5. Pane kuivatatud pulber suurde suletud purki ja sildista see. Hoia seda lastele ja lemmikloomadele kättesaamatus kohas. See purgipulber säilib lõpmatuseni.
 6. Puhasta põhjalikult kõik hobukastaniga kokku puutunud riistad, seadmed, mahutid ja pinnad.

2. samm: hobukastani pesupesuvahendi valmistamine (jagub kahele masinatäiele ühe nädala jooksul)

 1. Vähemalt 30 minutit enne pesu alustamist sega 3,5 spl (või 1⁄4 tassist) kuivatatud kastanipuru ja lisage 2⁄3 tassi kuuma vett. (Suhe on 1:2 mahus.) Lase segul seista, eraldub saponiin, vesi muutub paksuks ja kollakaks. Purki loksutades tekib vaht.
 1. Kurna saadud vedelik teise klaaspurki. See piimjas ja vahune vedelik on hobukastani pesupesemisvahend, umbes 2⁄3 tassi. Kasutage kohe või hoidke külmkapis kuni nädal.
 2. Kasutage umbes 1⁄3 tassi pesumasina kohta. Ärge unustage vedelikku kasutada nädala jooksul. Kui pesete igal nädalal rohkem kui 2 korda pesu, valmistage korraga suurem kogus pesuvahendit.
 1. Puhastage põhjalikult kõik hobukastaniga kokku puutunud riistad, seadmed, purgid ja pinnad.