Skip links

Kuidas hooldada puidust köögitarvikuid?

Meie talupojakultuuri võib nimetada ka puukultuuriks.

Mets ja puud on läbi aegade mänginud olulist rolli nii eestlaste igapäevaelus kui ka usundis ja tõekspidamistes. Ehk seepärast armastamegi kasutada oma kodudes meelsasti puitmatejalist köögitarvikuid.

Kõige jätkusuutlikumad tarbeesemed on meie kodudes olemas 

Puidust tarbeesemeid õigesti hooldades kestavad need kauem ja näevad jätkuvalt kaunid välja. Puit on poorne materjal, mis kokkupuutes toiduga, jätab puidupinnale erinevaid lõhnu, toidumahlasid ja -jääke. 

Hoolas perenaine teab, et selle ennetamine on pikaealisuse võti. Teades mõningaid põhitõdesid ja õigeid hooldusnippe, väldid puidule pragude ja hallituse teket. Need toimingud ei võta palju aega ja peagi kujuneb sellest välja rutiin.

Igapäevane hooldus:

1. Peale kasutamist pese ja kuivata rätikuga oma puidust köögitarvik

Pärast kokkupuudet toiduga võivad bakterid elada ilma niiskuseta veel ligi 2 tundi. Seepärast peavad kõik puidupinnad olema alati kuivad. 

2. Mida vähem vett, seda parem

Kui sinu kaunis lõikelaud tõmbab kaardu või hoopiski paisub, võib selle põhjuseks olla liiga palju või liiga kuum vesi. Seetõttu pole soovituslik pesta neid ka nõudepesumasinas.

3. Hoia lõikelauda horisontaalsel pinnal

Sellega väldid oma lõikelaua kuju muutumist ehk deformeerumist.

4. Liivapaberi hooldus 

Sügavate sisselõigete tekkimisel lihvi puidupind ettevaatlikult peene liivapaberiga, seejärel õlita.

5. Väldi karedat pesukäsna

Pesemisel ei tohi kasutada traatharja või karedat pesukäsna – need on liiga agressiivsed, lõhuvad pealispinda ning muudavad selle „karvaseks” ja karedaks. 

6. Väldi umbseid kappe

Hoia oma puidust köögikraami õhulises kohas ning ära jäta neid märjaks ega päikese kätte.

7. Kasuta jämedat soola

Raskesti eemaldatavate plekkide korral (näiteks mustikamoosi keetes) võid puidust köögitarvikuid nühkida jämeda soolaga.

8. Äädikas

Äädikat leidub igas kodus. See sisaldab hapet, mis kõrvaldab igat tüüpi haigusi tekitavaid baktereid. Äädikal on tugev desinfitseeriv omadus, mis takistab erinevat bakterite teket.

Äädika kasutamine sobib ideaalselt neile, kes on pesuainete suhtes allergilised. Desinfitseerimiseks pühi puupind äädikaga, seejärel lase kuivada. Pärast äädikaga puhastamist on soovitatav puitu immutada õliga. 

9. Sidrun

Kui teie lõikelaud, või puukulp hakkab lõhnama ebameeldivalt, siis üks lihtsamaid nippe selle puhastamiseks on hõõruda kogu puidupinda pooliku sidruniga, seejärel kuivatada pinnas rätikuga.

Tugevamate plekkide eemaldamiseks ära leota puittooteid, ​​vaid vala sellele veidi soola ja soodat ning hõõru segu sidruniviiluga. Siiski tasub arvestada, et sooda võib muuta puidu tooni pisut hallikamaks.

Sidrunis sisalduv askorbiinhape reageerib ning oksüdeerub orgaanilisi materjale (baktereid ja rasvu), mis on lõhnade ja plekkide põhjuseks.

Suurpuhastus üks kord kuus

Loomulikult pole see reegel, vaid võta suurem puhastus ja õlitamine ette vastavalt vajadusele.

Puit materjalina on poorne, mistõttu kasutamisel ja pesemisel kaitsekiht kulub. Kaitsekiht on oluline, et see ei laseks toidu mahladel puitu imbuda, muidu hakkavad toidujäägid puidus mõjutama ka toidu maitset. Selle vältimiseks on mõistlik puidust köögi tarberiistu õlitada.

Pestud ja kuivatatud esemele vala õli ja nühi seda pinnasesse puhta käterätiga. Lase paar tundi seista ja pühi liigne õli. 

Õlitamine muudab puidu veekindlamaks ja kiiremini kuivaks (kindlasti ka hügieenilisemaks), samuti ka kriimustustele-sisselõigetele vastupidavamaks. 

Mingil juhul ei tohi õlitamiseks kasutada aga tavalist toiduõli, mis sõltumata kvaliteedist ja hinnast ajapikku rääsub ja omandab halva lõhna. Õlitamisel on soovituslik kasutada näiteks külmpressitud linaõli, millega on juba ka algselt meie köögikraam viimistletud.

Miks õlitada ja milliseid õlisid on ohutu kasutada?

Õlitamine küllastab puidukiude, takistades vedelike imbumist pooridesse ning hoides samaaegselt puitu kuivana, mis väldib puidu kõverdumist.

Levib palju vastuolulist teavet, milliseid õlisid ja aineid on sobiv kasutada lõkielaudade ja muude köögiriistade ohutuks hoolduseks.

4 ohutut ja naturaalset loodustoodet, mida soovitame õlitamiseks

Järgmine loetelu aitab valida, milliseid tooteid peaksite kasutama.

1. Külmpressitud linaõli

Linaõli on on mürgitu loodustoode. See imendub puidu sisse, kaitsdes seda mustuse, niiskuse ja lõhenemise eest. 

Linaõli toob esile kauni puusüü ja oksakohad. See sobib toiduainetega kokkupuutes olevate puitpindade viimistlemiseks. Linaõli on kodumaine ja lihtsasti kasutatav.

2. Mesilasvaha

Looduslik mesilasvaha on armastatuim valik puidust köögikraami hooldamisel. Mesilasvahaga töötlemine annab veekindluse ja kauni läike.

See on kodumaine ja lihtsasti kasutatav: 

  • sulata mesilasvaha vesivannil
  • kasuta pintslit või riidelappi ning kata kogu puidupind vahaga
  • lase tahkuda ja kuivada

 

Mesilasvahaga immutust peetakse kõige vastupidavamaks – nii saab sulgeda kõik puidupoorid ning ka väiksemad praod ja sisselõiked.

3. Kookosõli

Kookosõlid on viimasel ajal muutunud väga populaarseks, eriti ilu toodetes. Kui sul on kodus olemas kookosõli, võid seda kasutada alternatiivina linaõlile.

Võta väike kogus kookosõli, soojenda käte vahel või sulata 15 sekundit mikrolaineahjus. Seejärel kanna õli rätikuga köögitarvikutele. Lase öö läbi seista ning eemalda üleliigne õli rätikuga. Vajadusel korda protsessi.

4. Karnaubavaha

Karnaubavaha on tuntud kui ka Brasiilia vaha. Vaha pärineb Brasiilia palmipuu lehtedest – mõnikord nimetatakse seda ka vahade kuningannaks. Karnaubat hinnatakse läikiva viimistluse ja veekindluse tõttu.

6 hooldustoodet, mille kasutamisel tuleb olla ettevaatlik

1. Tungaõli 

Lõuna-Hiinast pärit tungpuust saadud õli on puidutöötlemisel väga populaarne, et luua kerge kuldse tooniga satiinist välimus. 

Ettevaatlikkusel on siiski kaks põhjust: 

1) mõndadel inimestel on tungõli suhtes allergia, kuna see on valmistatud pähklipuust

2) Värvi- ja lakitootjad kasutavad nimetust “tungõli” üldnimetusena tootele, mis sisaldab väikest kogust õli või annab sarnase viimistluse. Olge ettevaatlik volframõlilakkide ja -värvide suhtes, mis tõenäoliselt sisaldavad mürgiseid kemikaale ning pole mõeldud inimtoiduks. Kui kasutate volframiõli, otsige 100% puhast õli.

2. Keedetud linaseemneõli 

Keedetud linaõli kuumutatakse ja töödeldakse kemikaalidega, mis muudavad selle inimesele mürgiseks. Linaseemneõli on puidutöötlejate seas hinnatud selle vetthülgavate omaduste ja kauni läike pärast. 

Selle võimalikuks puuduseks on aga rääsumine. Kõdunemine on kõigi orgaaniliste õlide tavaline probleem, mis on põhjustatud rasvade hüdrolüüsist. Meile tähendab see aga ebameeldivat lõhna või maitset. Linaõli ei rääma linaõli nii kiiresti kui teised õlid ja mõned inimesed ütlevad, et see ei lähe rääsuma. 

Seda linaseemneõli võib kasutada ainult siis, kui teate selle päritolu ja kvaliteeti.

3. Kreeka pähkliõli

Kreeka pähklitest eraldatud pähkliõli sarnaneb linaõliga, millel esineb nii eeliseid kui puudusi.

Selle tooraine pärineb pähklitest, seega tuleb allergiliste pereliikmete või külaliste suhtes olla ettevaatlik. Pähkliõli on ka väga kallis ning hakkab lõpuks rääsuma.

Eelliseks on see, et pähkliõli lõhnab suurepäraselt.

4. Taimeõlid

Puidust köögikraami hooldamiseks ei tohi kunagi kasutada oliivi-, maisi- ega päevalilleõli. Toiduõlid rääsuvad ja annavad toidule ebameeldiva maitse.

5. Lakk

Puidutöötlemisel kasutatavat läbipaistvat, kõva, kaitsvat viimistlust või kilet nimetatakse ka šellakiks või lakiks.

Kuigi need tooted kaitsevad puitu ja pakuvad kaunist viimistlust, ei ole need siiski köögikraami hooldamiseks sobivad, kuna lakis olevad ained võivad olla mürgised.

6. Alkoholiga hõõrumine

Alkohol on küll suurepärane desinfitseerimisvahend, kuid puidu hooldusel pigem kahjulik – hõõrumisel kuivatab see puidupinna. 

Desinfitseerimiseks kasutage selle asemel sidrunit või äädikat.

Pane tähele

1. Lõikelaua eluiga aitab pikendada ka see, kui toidu lõikamisel kasutatakse piisavalt teravat nuga. Nüri nuga nõuab jõulisemat kasutamist ja seeläbi saab ka lõikelaud rohkem kannatada. Seetõttu aga jäävad bakterid väikestesse vagudesse pesitsema ja kanduvad järgmisel korral sealt edasi toidule.Selleks, et aru saada, kas sinu nuga on piisavalt terav, proovi lõigata näiteks tomatit või paberit. Kui tomati lõikamisel tuleb sirge viil ning nuga läbib tomati kergelt, on tegemist terava noaga. Kui aga viilutamine osutub noaga keeruliseks, on nuga nüri ja vajab teritust.

2. Puidust köögitarvikute valimisel on veel üks oluline nüanss – kas ese on valmistatud ühest puutükist, liimitud kokku eraldi plokkidest või valmistatud vineerist. Parem on eelistada esimest valikut – see on ohutu sinu tervisele ja selle kasutusiga on pikem.

Tavaliselt ei ole teada kasutatava liimi koostis, kuid kui see on valmistatud formaldehüüdi baasil, siis selline toode on ohtlik sinu tervisele. Valdavalt kasutatakse seda kemikaali vineeri toomisel ja puiduliimides.

Formaldehüüd on väga aktiivselt reageeriv, vees lahustuv ja kiirelt organismi poolt omastatav. Sellega kokkupuutel võib inimene kogeda aine toksilisi, ärritavaid ja sensibiliseerivaid mõjusid, näiteks ülemistes hingamisteedes, silmades või nahal. 

Vaata kõiki puidust tooteid.