Skip links

Männivaik (Kampol)

Männivaik (Kampol)

2,5025,00

Mänd ja kuusk on meil kasvavad puud, millelt juba ammustest aegadest vaiku on kogutud. Vaik tuleb puust välja, kui koor on viga saanud või päikese käes lõhki kuivanud. Vaik kaitseb puud putukate, pisikute ja haiguste eest.

Tühjenda
SKU: N/A

Kirjeldus

Enamasti kogutakse vaiku vanadelt puudelt. Sooja ilmaga on vaik pehme ja seda saab otse haavale või putukahammustusele määrida. Jahedama ilmaga ja õhuga kokkupuutes vaik tahkub ja muutub kõvaks. Suurelt männilt saab meie oludes kuni 0,5 kg.vaikku hooajal.

Männivaiku ehk kampolit hindasid kõrgelt juba meie esivanemad.

Kampolit saadakse, kuumutades männivaiku tärpentini ja vee eraldumiseni. Kampol on helekollane kuni mustjas, klaasjas tahke vaik, mis lahustub hästi orgaanilistes lahustites (alkoholis, atsetoonis, tärpentinis jne), kuid mitte vees. Kampol pehmeneb 40–75 °C juures ja sulab temperatuurivahemikus 100–140 °C. Toimeained-vaikhapped, rasvhapped, mineraalsoolad, eeterlikud õlid, millel on antiseptiline ja baktereid hävitav toime.

Toimeained – vaikhapped, rasvhapped, mineraalsoolad, eeterlikud õlid, millel on antiseptiline ja baktereid hävitav toime.

Lisainfo

Kogus

100g, 1 kg

Kasutamine

Kasuta vahariide tegemisel

Vaikude üks laialt tuntud omadus on nakkumine. Äraseletatult tähendab see vaigu ülihead seostumist mitmesuguste pindadega, kleepja kihi teket. Sellega on kokku puutunud igaüks, kes paljakäsi vaiguseid männioksi murdnud või lapsepõlves roheliste männikäbidega sõda pidanud.

Vaigueritust saab vaadelda taimede omalaadse kaitsega: vaik katab vigastatud kohad kleepja kihina, takistades nii haigustekitajate sissetungi. Et vaigus on palju bioaktiivseid ühendeid, siis suudab see mitmeid baktereid, hallitusseeni ning isegi putukaid ka otseselt hävitada.

Kasuta seebikeetmisel

Okaspuuvaik sisaldab rasvhappeid, mis soodustavad seebi teket ja vahutamist. Seepärast lisati seda loomarasvast seebile, kui talus seepi keedeti.

Vaiguseebist saadi abi nahalöövete ja sügeliste korral.

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Männivaik (Kampol)”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Name *

Kommentaar *